Chronologie nepokojů v Soluni

6. – 31. prosince 2008
(aktualizováno 2. ledna 2009)

Blaumachen
(komunistická skupina ze Soluně)

Níže představujeme hrubou chronologii událostí, k nimž došlo v druhém největším městě Řecka od soboty 6. prosince do středy 31. prosince. Během prvních pěti dní, kdy se tisíce rozzuřených proletářů vyhrnuly do ulic a podpálily tato města komodit, jsme prožívali vrchol tohoto pozdvižení – přinejmenším tedy v Soluni a dalších provinčních městech a maloměstech. Během oněch dní jsme se setkávali se školáky, studenty, mladými (hlavně, ale ne výlučně) dělníky, nezaměstnanými, přistěhovaleckou mládeží. Po 11. prosinci násilného chování na ulicích a střetů hodně ubylo. Na vzpouře v Soluni je důležité, že oproti Aténám bylo okupováno velice málo středních škol, zejména po prvním týdnu, i když studenti okupovali téměř každou univerzitní katedru. Po prvních pěti dnech vzpoury se demonstrací a akcí povětšinou účastnilo mnohem méně školáků. Přistěhovalecká mládež se podílela pouze na masivních střetech, útocích a rabování, k nimž docházelo od neděle 7. do úterý 10. prosince.

Tato stručná prezentace nemůže uspokojit potřebu hluboké analýzy nedávných nepokojů v Řecku. Je to jen první pokus o informování soudruhů a proletářů v zahraničí o probíhajících událostech z pohledu lidí, kteří se jich účastní.

Sobota 6. prosince

Ihned poté, co policejní speciální garda v Aténách zastřelila 15letého Alexise Andrease Grigoropoulose, se 300 lidí, hlavně anarchistů a levicových militantů, shromáždilo na Polytechnické škole soluňské Aristotelovy univerzity (AUTH), která leží poblíž obchodního a historického centra města. Vyšla spontánní demonstrace k policejní stanici na náměstí Aristotelous (turisticky nejatraktivnější náměstí ve městě), kde došlo k bojům s policajty. Ve stejnou dobu lidé bojovali s pořádkovou policií za pomoci kamení a Molotovových koktejlů kolem náměstí Syntrivani, poblíž AUTH. Střety s policajty trvaly po celou noc.

Neděle 7. prosince

Ve 12:00 začala demonstrace na náměstí Kamara (ležícím ve studentské čtvrti poblíž AUTH). 1500-2000 lidí (hlavně středoškoláků a vysokoškolských studentů, mladých dělníků, antiautoritářů a levicových militantů) pochodovalo obchodními ulicemi městského centra (Egnatia, Agias Sofias, Tsimiski), rozbíjelo výlohy bank a obchodů a mířilo k policejní stanici na náměstí Aristotelous. Tam řada protestujících napadla policii kamením a zápalnými pumami. Jeden policajt začal hořet. Policie odpověděla slzným plynem. Demonstrace pokračovala po ulicích Ermou a Venizelou k Ministerstvu pro Makedonii a Thrákii. Na ulici Venizelou bylo rozbito mnoho obchodů a magistrát. Když došla k ministerstvu, demonstrace se vydala po ulici Agiou Dimitriou k policejní stanici v Ano Poli, kde byla pořádková policie znovu napadena. Když se demonstrace vracela na náměstí Kamara, mladí vyrabovali supermarket. Na konci demonstrace se středoškoláci pokusili vyrabovat knihkupectví a tak začaly nové střety s pořádkovou policií.

Později večer byla obsazena Vyšší škola dramatická a kanceláře Soluňské asociace barů – první obsadili studenti dramatu a anarchisté a druhou hlavně levicoví studenti. Obě tyto místa nalézající se v centru města se budou používat pro setkávání se lidí, kteří se budou účastnit protestů.

Během noci došlo ke střetům s policajty před AUTH. Policejní gumový projektil zranil jednoho buřiče. Téže noci byla napadena policejní stanice ve východní čtvrti Toumpa, radnice ve čtvrti Agios Pavlos a kanceláře strany Nea Demokratia (jedná se o vládní stranu) ve čtvrti 40 Ekklisies.

Pondělí 8. prosince

V 10:00 400 středoškoláků demonstrovalo v městské části Toumpa a znovu zaútočilo na policejní stanici. I v dalších městských částech probíhaly blokády silnic. Mezitím 1500 středoškoláků ve studentské čtvrti postavilo barikády na ulicích Svolou a Ethnikis Amynis a na náměstí Navarinou a střetlo se s pořádkovou policií. Byly napadeny také obchody na ulicích Tsimiski a Venizelou. Studenti obsadili devět fakult univerzity. Téhož rána byla napadena také policejní stanice v západní městské části Sykies.

Na 18:30 byla na náměstí Kamara svolána demonstrace. 6000 lidí pochodovalo do středu města. Byli mezi nimi středoškolští a vysokoškolští studenti, nějací mladí přistěhovalci, chuligáni, mladí dělníci, antiautoritářští a levicoví militanti. Bylo zničeno velké množství bank a obchodů (s mobilními telefony, elektronikou, oblečením, rychlá občerstvení a klenotnictví) hlavně na ulici Tsimiski – nejkomerčnější ulici ve městě – a na ulici Venizelou. Některé z obchodů byly i vyrabovány. Před Ministerstvem pro Makedonii a Thrákii došlo ke střetům s policajty. Policajti použili velké množství slzného plynu. Rvačky s policajty pokračovaly kolem AUTH po celou noc.

Úterý 9. prosince

Ten den se na Palaio Faliro v Aténách konal Alexisův pohřeb. Proběhla nová všeobecná shromáždění studentů, kde se odhlasovala okupace mnoha univerzitních kateder. Učitelé základních a středních škol byli ve stávce a po 12:00 přerušili práci všichni pracující z veřejného sektoru. Na 12:00 byla svolána demonstrace na náměstí Kamara. Zúčastnily se jí 4000 lidí, které zamířily k Ministerstvu pro Makedonii a Thrákii, kde došlo k omezeným střetům s policií. Během úterka vězni v celém Řecku odmítali jídlo na protest proti policejní vraždě Alexise a na znamení solidarity s probíhající revoltou.

V noci došlo k nějakým rvačkám mezi mladíky a pořádkovou policií v univerzitní oblasti. Je třeba zmínit, že v těchto dnech školáci a přistěhovalecká mládež pocházející z různých předměstí vyrabovali řadu univerzitních kateder. Téže noci se u univerzity objevili fašisté. Totéž se stalo v mnoha městech po celém Řecku, zejména v Patrasu, což naznačuje, že šlo o organizovaný vládní plán. V některých případech, jako třeba v Larise, fašisté zaútočili na riotery společně s policajty v civilu a „rozhořčenými majiteli obchodů“.

Středa 10. prosince

Ten den se konala generální stávka, kterou již mnohem dříve svolala Všeobecná řecká konfederace práce (GSEE) a Konfederace státních úředníků (ADEDY) proti státnímu rozpočtu na rok 2009. Kvůli pokračujícím nepokojům odborářští bossové v úterý oznámili, že zruší plánované demonstrace. V Soluni se místní pobočky GSEE a ADEDY snažily omezit stávkující na pokojné shromáždění před městským Odborovým ústředím. Objevili se tam středoškoláci a vysokoškoláci odhodláni strhnout stávkující k demonstraci a povedlo se jim to. 4000 studentů a dělníků pochodovalo k Ministerstvu pro Makedonii a Thrákii. Tam pár středoškoláků zaútočilo na policajty, kteří odpověděli slzným plynem. Po délce 500 metrů mezi ministerstvem a Odborovým ústředím se pak půl hodiny odehrávaly rvačky. S policií sice zápasila jen hrstka dětí, ale řada dělníků a studentů je podpořila tím, že tam zůstali a uráželi policajty. Nakonec byli policajti nuceni stáhnout se. Poté 500 lidí zablokovalo ulici Egnatia – ústřední třídu městského centra – na více jak hodinu.

Večer se středoškoláci na chvíli střetli s pořádkovou policií na ulici Ethnikis Amynis. Téhož večera skončila okupace kanceláří Asociace soluňských barů.

Čtvrtek 11. prosince

Brzy odpoledne 80 antiautoritářských militantů zaútočilo na kanceláře místních novin Makedonie na ulici Monastiriou.

Okupace školy dramatu svolala na 17:00 demonstraci na náměstí Kamara. 2000 lidí, hlavně vysokoškolských studentů, antiautoritářských militantů a pár středoškoláků, pokojně demonstrovaly a šly k východním hustě obydleným částem města, přičemž skandovaly a psaly na zdi hesla proti státní represi. Pokud víme, k žádným střetům toho dne nedošlo.

Pátek 12. prosince

Demonstrace svolaná okupací školy dramatu opustila náměstí Kamara v 18:30. 1500-2000 lidí, zejména antiautoritářských militantů, studentů a mladých dělníků, zamířila k západním dělnickým čtvrtím. Demonstranti prošli městské části Neapoli a Sykies a přes středo-severní čtvrť Ano Poli se vrátili ke škole dramatu. I přes silný déšť demonstrace trvala 3 hodiny, neúnavně se opakovala a psala na zdi hesla proti policajtům a státu nebo jiná, volající po okamžitém propuštění všech zatčených během posledních dní. Rozdávaly se spousty letáků. Řada místních obyvatel aplaudovala a další se k demonstraci připojili, což ukazuje na širší sympatie s povstáním, a to i u proletářů, kteří se neúčastnili nepokojů ani jiných akcí. Byla napadena a zapálena politická kancelář LAOS (krajně pravicová strana) a došlo k útoku i na politickou kancelář Nea Demokratia. Téhož večera militanti mimoparlamentní levice demonstrovali v přilehlých oblastech.

Sobota 13. prosince

Odpoledne se 500 lidí, hlavně antiautoritářských militantů, shromáždilo na náměstí Kamara. Utvořili blok a zamířili k náměstí Aristotelous, kde se po výzvě Koordinačního všeobecného shromáždění okupací AUTH k demonstraci shromáždili povětšinou militanti mimoparlamentní levice. Obě skupiny se zprvu spojily do společné demonstrace 1000 lidí, která šla po ulici Egnatia. Po chvíli se oba bloky oddělily a byly od sebe pár metrů. Oba pochodovaly po třídě Nikis, což je nábřežní silnice ve středu města, plná kaváren a barů, kde byla zničena řada kamer na bankách. Zatímco většina lidí demonstraci opustila, levičáci zamířili k Ministerstvu pro Makedonii a Thrákii. Byla to po 7 dnech první demonstrace, která měla spíše politický než sociální charakter.

Neděle 14. prosince

Z obsazené školy dramatu ve 13:00 vyrazila motorkářská demonstrace. Směřovala ke vzdáleným předměstím na západě města – Stavroupoli, Evosmos, Eptalofos, Xirokrini – kde žije spousta přistěhovalců z Ruska a Albánie a málo placení dělníci. Někteří z nich se k demonstraci přidali. Když se vraceli, demonstranti prošli kolem Ministerstva pro Makedonii a Thrákii a policejní stanice v Ano Poli a zamířili zpátky ke škole dramatu.

Další demonstrace se odehrála na vzdáleném jihovýchodním předměstí Peraia. 60 školáků a studentů pochodovalo k policejní stanici a pak k radnici, kde vyvěsili transparent hlásající: „Pryč s vládou vrahů a policajtů“.

Pondělí 15. prosince

Brzy ráno iniciativa militantů z okupace školy dramatu obsadila radnici západní městské části Sykies, aby ji přeměnila v lokální kontrainformační centrum a svolala místní lidové shromáždění. Lidová shromáždění v sousedstvích a okupace státních nebo komunálních budov vznikly jako nová forma boje původně v Aténách, když byla obsazena radnice na předměstí Agios Dimitrios, stará radnice na severním předměstí Halandri a Galaxias na předměstí Nea Smirni. Během tohoto týdne se tato forma boje rozšířila do dalších městských částí a předměstí Atén a do mnoha měst celého Řecka.

Během dne místní obyvatelé procházeli kolem obsazené radnice v Sykies. Někteří s akcí sympatizovali, jiní byli jen zvědaví. Večer se tam na prvním lidovém shromáždění sešlo minimálně 200 lidí. Hlavně to byli účastníci protestů a nepokojů předešlých dní, ale také místní obyvatelé sympatizující s probíhající vzpourou. Shromáždění se rozhodlo svolat na středeční odpoledne místní demonstraci a v úterý zorganizovat lokální kontrainformační akce. Toto shromáždění na radnici probíhá doteď.

V pondělí se na AUTH odehrála řada všeobecných shromáždění studentů, která odhlasovala okupaci univerzitních kateder proti státní represi. Většina studentských shromáždění rovněž požadovala odstoupení vlády a odzbrojení policie. Podle toho, co nám někteří studenti vyprávěli, byla všeobecná shromáždění masivní a připomínala ta, která se konala během studentského hnutí v letech 2006-2007. Ve srovnání s minulým týdnem, kdy jediným místem, kde se lidé setkávali, byly ulice, se během tohoto týdne do okupací aktivně zapojilo ještě více studentů.

Úterý 16. prosince

V úterý se u soluňského soudu konalo přelíčení s 8 policajty. Byli obžalováni z toho, že 17. listopadu 2006, když byli ve službě a v civilním oblečení, těžce zbili Avgoustinose Demetriou, studenta z Kypru. Ačkoli byli shledáni vinnými a odsouzeni na 15-39 měsíců odnětí svobody, byli propuštěni na kauci, která byla stanovena na 5 euro za den. Před soudem se na protest proti policii shromáždilo 150 lidí. Když byl v kauze vynesen rozsudek, lidé zaútočili na pořádkovou policii strážící vstup do soudní budovy kamením, vajíčky a prázdnými lahvemi. Policajti odpověděli slzným plynem a bitím protestujících.

V 19:00 vyrazila z náměstí Kamara demonstrace svolaná Koordinací všeobecných shromáždění a okupací AUTH. Přibližně 3000 lidí, z větší části vysokoškoláci, pochodovaly po hlavních ulicích městského centra a mířily k Ministerstvu pro Makedonii a Thrákii. Během demonstrace se na výlohy obchodů a na zdi psala hesla a sprejovalo se podle šablon. Militantní studenti na chvíli obsadili tři rozhlasové stanice a odvysílali prohlášení a komuniké. K žádným střetům nedošlo, i když se policajtům hodně nadávalo, když je někdo uviděl.

Během úterka se konala nová všeobecná shromáždění studentů a byly obsazeny další univerzitní katedry. Obsazená Škola kinematografie nalézající se na západě v dělnickém předměstí Stavroupoli vyzvala k 7 dnům lidového promítání a k otevřeným diskusím v sousedstvích.

Středa 17. prosince

Ráno 50 militantů vyrabovalo supermarket Carrefour na předměstí Stavroupoli. Zboží se pak rozdávalo na sousedním nekrytém tržišti.

Ve 14:30 vyšla od věznice Genti Koule demonstrace svolaná prvním lidovým shromážděním z okupované radnice v Sykies a pokračovalo po sykieských ulicích. Večer se pak v Sykies konalo druhé lidové shromáždění. Účastníků bylo mnohem méně než minule, hlavně se jednalo o místní obyvatele.

Mezitím se v 18:00 ve městské čtvrti Ano Poli sešlo její první lidové shromáždění, kterého se zúčastnilo přes 200 lidí, hlavně mladých (dělníci a studenti), co se podíleli na protestech a nepokojích minulých dní, a z nichž mnozí žijí v této částečně chráněné a alternativní městské části, ale také několika dalších místních obyvatel různého věku, kteří sympatizovali s probíhajícím neklidem. Shromáždění probíhalo v budově komunální knihovny, která v minulosti hostila sociální centrum, jež před deseti lety vystěhovali policajti. Do diskuse přispěla řada lidí líčením událostí uplynulých dní, přičemž navrhovali, aby se zásadním požadavkem stalo okamžité propuštění všech zatčených. Na příští den byla domluvena kontrainformační shromáždění. Když shromáždění skončilo, 150 lidí se zapojilo do spontánní demonstrace v ulicích Ano Poli, kdy skandovali a psali hesla proti policajtům, námezdní práci a státu.

Pokud víme, stejný večer militantní studenti organizovali další lidové shromáždění ve vzdálené západní městské části Ampelokipi.

Čtvrtek 18. prosince

Koordinace všeobecných shromáždění a okupací AUTH svolala na 11:00 demonstraci na náměstí Kamara. Kvůli silnému dešti se shromáždilo jen 300 militantů a zamířili k Ministerstvu pro Makedonii a Thrákii.

Večer obsazená škola dramatu organizovala na náměstí YMCA, vedle Soluňského mezinárodního výstaviště, hudební koncert, kterého se zúčastnilo několik alternativních umělců. Přítomno byly 4000-5000 lidí všemožného věku. Rozdávala se řada letáků volajících po solidaritě se zatčenými a přes megafony se pronášela příslušná oznámení. Koncert skončil po půlnoci. Později se v noci na Polytechnické škole konal další hudební koncert, který uspořádala Koordinace všeobecných shromáždění a okupací AUTH.

Pátek 19. prosince

Na náměstí Koule Kafe se před již zmiňovanou komunální knihovnou konalo druhé lidové shromáždění Ano Poli. Zúčastnilo se jej 100-150 lidí. Na příští den byla naplánována kontrainformační shromáždění.

Sobota 20. prosince

Kolem 10:00 antiautoritářští militanti v srdci městského centra obsadili kino Olympion, nejluxusnější kino ve městě a domov Soluňského mezinárodního filmového festivalu. Promítání oficiálních filmů po zbytek dne ustoupilo militantním filmům a dokumentům. Kavárna kina byla použita jako shromaždiště okupantů a kolemjdoucích a pití bylo zadarmo. Rozdaly se tisíce letáků. U obsazeného Olympionu došlo k narušení pouliční charitativní akce, kdy se skandovala hesla a po soluňském primátorovi letěla krabice bonbónů. Na ochranu zesměšněného primátora okamžitě přispěchala malá policejní jednotka. V 18:00 se 400-500 lidí shromáždilo na otevřeném shromáždění, které se konalo v „Osvobozeném kině Olympion“. Diskutovala se řada vysvětlení nedávných nepokojů a návrhy pro budoucnost. Pozdě večer okupace skončila demonstrací 1000-1500 lidí, která šla po třídě Nikis a ulici Ethnikis Aminis. Policajti, kteří hlídali vánoční strom, byli napadeni barvami a ničily se bezpečnostní kamery.

Neděle 21. prosince

V Ano Poli se konalo třetí lidové shromáždění. Přibližně 100 lidí dočasně obsadilo kostel Taksiarches, kde navrhovali a diskutovali akce na další den. Kněz vyhrožoval, že bude z účastníků vymítat ďábla! Tato okupace kostela vyvolala mezi konzervativními složkami místní společnosti velký skandál. Druhého dne kostel Taksiarches hlídala desítka policajtů v civilu, zatímco pořádková policie strážila další slavný kostel ve čtvrti Ano Poli.

Pondělí 22. prosince

Brzy ráno byla obsazena komunální knihovna v Ano Poli, aby hostila lidová shromáždění a využívala se jako kontrainformační centrum. Během rána okupanti rozdávali letáky na ulicích a na středních školách v Ano Poli. Večer se konalo čtvrté lidové shromáždění. Kromě organizování akcí na příští den se hlavním tématem stal nápad, že se bude vyzývat k vánočním akcím ve středu města, pod heslem „Letos neslavíme vánoce, ale děláme nepokoje.“

Úterý 23. prosince

V 18:30 se na hlavních ulicích městské části Ano Poli odehrála místní demonstrace svolaná okupovanou komunální knihovnou. Účastnilo se jí 100 militantů z antiautoritářské scény. Pracujícím v obchodech, obyvatelům a kolemjdoucím se rozdala spousta letáků volajících po okamžitém propuštění zatčených a odsuzujících vánoční oslavy. Po demonstraci okupace komunální knihovny skončila na pozadí scvrkávajícího se sociálního neklidu. Tato skutečnost rovněž znemožnila pořádání jakýchkoli protestů či jiných akcí během vánoc.

Návrat do normálu?

Zatím vše v pořádku. Zdá se, že život se ve městě Soluň vrací zpět do normálu. I když dál se koná pár mítinků militantů, jako třeba na obsazené škole dramatu, na východním předměstí Kalamaria a v Ano Poli. Včera v úterý 30. prosince demonstrovalo v Kalamarii 100 lidí proti novoročním oslavám a volali po okamžitém propuštění zatčených a dělníci, přistěhovalci a militanti obsadili soluňské Odborové ústředí, aby dali najevo svoji solidaritu s bulharskou odborářkou a dělnicí z ISAP (Metro v Aténách a Piraeusu), Konstantinou Kounevou, která byla 23. prosince napadena kyselinou sírovou. Stále se nalézá v nemocnici ve velice špatném zdravotním stavu.

Na dnešní noc se svolává shromáždění na náměstí Rotonda na půl hodinu po půlnoci: „Na Silvestra nezůstaneme doma a nebudeme čekat na další mrtvý rok. Půjdeme si hrát ven a ulice budou naše. Všechno se změnilo, pouliční bouře jsou teď součástí našeho života. Za každou zavražděnou chvíli, za všechny přátele, kteří nežijí, za vše, co cítíme a oč usilujeme.“

Je téměř nemožné odhadnout, zda či jak bude tento sociální neklid pokračovat po 7. lednu, kdy se po prázdninách znovu otevřou školy a univerzity. Ať se však stane cokoli, nic již nebude stejné nejen pro nás, kdo jsme byli v ulicích, ale také pro celou dělnickou třídu v této zemi.

Blaumachen a přátelé
Soluň, 31. prosince 2008

This entry was posted in Blog - česky, Čeština, Řecko 2008-2009. Bookmark the permalink.

Comments are closed.